Novinky

BDC na Profesia Days 2015

 

Najlepším spôsobom, ako ukázať ľudom, že vďaka dobrovoľníctvu je skutočne možné získať prácu (dokonca aj tú vysnívanú) je priviesť živé príklady. A naša PR a projektová manažérka Gabika sa v BDC zamestnala presne preto. Druhou vhodnou kandidátkou sa stala Janka, z Centra dobrovoľníctva v Banskej Bystrici. 

Kde ste nás mohli nájsť a čo sme tam robili

Profesia Days 2015 sa konalo v termíne 25.- 26. februára 2015. Náš stánok sa nachádzal v ´Zóne bez hraníc´a pravdupovediac, veľkú účasť sme nečakali. Preto nás milo prekvapilo množstvo ľudí, ktorí sa pri nás zastavili jednak zo zvedavosti ale aj preto, že si v meste všimli našu novú kampaň a chceli sa o nej dozvedieť viac. Prišlo však aj veľa takých, ktorí chcú s dobrovoľníctvom začať ale nevedia kde alebo ako. Či aká dobrovoľnícka práca by im najviac sadla. 

Tak sme sa ich snažili čo najviac motivovať. Povedať im všetko, čo sme vedeli. Hovorili sme o možnostiach v rámci Bratislavy a bratislavského kraja. Ak prišiel niekto z iného mesta, odporučili sme mu kontaktovať dobrovoľnícke centrá tam. Hovorili sme o výhodách dobrovoľníčenia v BA aj na Slovensku, akými sú napríklad D- zručnosti pre zamestnanie a DOBROkarta. Vysvetľovali sme, ako sa dá u nás zaregistrovať. Odpovedali sme na kopu zvedavých otázok a vieme, že mnohí z nich z dobrovoľníctvom v nejakej forme začnú. Lebo to na tých ľuďoch vidíte. Že ak vám zfleku nevymenujú 3 dôvody, prečo oni s dobrovoľníctvom začať nemôžu, tak sa k nemu skôr či neskôr dostanú. 

Keď motyka vystrelí alebo dreamjob vďaka dobrovoľníctvu 

To bol názov našej prednášky a Betka (prezidentka Platformy) viedla diskusiu s Jankou (CDBB) a Gabikou (BDC). A tie rozprávali o tom, ako sa k dobrovoľníctvu dostali oni, prečo ich nadchlo, kam do životopisu si ho napísali a v čom im pomohlo pri hľadaní zamestnania. A tiež sme predstavili nové nástroje na overovania nadobudnutých zručností pri dobrovoľníctve, D- zručnosti pre zamestnanie, ktoré Platforma vymyslela. Hovorili sme ako fungujú. Čo ich využitím získame. A prečo by sa o ne mali ľudia zaujímať. 

Jankin príbeh: Jana študovala masmediálnu komunikáciu. A hneď po škole začala pracovať v biznise. K dobrovoľníctvu sa dostala, až keď robila na projekte spolu s Centrom dobrovoľníctva. Tento svet ju oslovil, dal jej oveľa väčší zmysel a úplne ju pohltil. Manažment dobrovoľníkov a prepájanie dobrovoľníctva s nezamestnanosťou sa stalo jej srdcovou témou. Keď prišla príležitosť pracovať v tejto oblasti, neváhala ani chvíľu. Dnes pracuje v Centre dobrovoľníctva v Banskej Bystrici. 

Gabikin príbeh: Vyštudovala etnológiu a mimoeurópske štúdie. Okrem toho rok študovala v Indonézii. Všetci jej vždy hovorili, že sa v tejto oblasti určite neuživí. Ale ona si prácu našla. Dokonca vo svojom odbore. Len ju nenapĺňala tak, ako si myslela. Preto začala robiť dobrovoľníčku. V tom, čo ju bavilo. V čom nachádzala zadosťučinenie. Všetko sa tým zmenilo a v októbri 2014 začala pracovať v Bratislavskom dobrovoľníckom centre. 

Čo sme ešte robili, čo sme si všimli a čo sme sa naučili. 

Ako sme tak počúvali rôzne prednášky rôznych firiem, aj oni postupne začínajú dobrovoľníctvo brať ako súčasť praxe. Predsa len, človek, ktorý počas školy dobrovolníčil a premieňal svoje teoretické poznatky na praktické je pre nich zaujímavejší kandidát, ako ten bez nulovej praxe a žiadnej skúsenosti. To isté podľa nich platilo aj v prípade pracujúcich a nezamestnaných. Tu samozrejme hovoríme o výnimkách medzi firmami. Nie o všeobecnom novom boome. Ale ajtak poteší. 

Všimli sme si, že Petra Nováková a Zora Vajsochrová Trnková, obe z profesia.sk boli vždy presne tam, kde ich bolo treba alebo kde ich niekto hľadal. A ak tam náhodou neboli, tak sa tam buď teleportovali alebo mali nejaké tajné cesty, ako sa tam dostať. Dámy, ďakujeme konkrétne vám dvom za to, že ste nám dali možnosť prísť, za pomoc so všetkým, a za to, ako ste to super a s prehľadom zvládli. A profesii, že oslovili Platformu a tým pádom aj nás.

Foto: BDC

späť na zoznam