Novinky

Dobrovoľníctvo pre sedavcov a antisociálov

Nie každý je stvorený pre prácu s ľuďmi. Niekto má rád svoje súkromie, iný zase pohodlie svojho domova. Pozitívom je, že dobrovoľníctvo sa dá robiť aj z domu alebo aj tak, aby dotyčný ani nevedel, že mu pomáhate.

Ak máte túžbu nezištne pomôcť iným, no zrovna nie ste ten typ, ktorý sa rád stretáva s ľuďmi, dobrovoľníctvo môžete robiť aj priamo zo svojho gauča. Využijete tak svoje schopnosti a talenty v prospech iných.

Dobrovoľníckych ponúk je neúrekom

Ak sa živíte vďaka počítačom, množstvo neziskových organizácií často potrebuje pomoc s ich webovou stránkou. Keďže väčšina mimovládok je len o pár ľuďoch, ktorí riešia to základné poslanie svojej organizácie, na vytvorenie webu či spravovanie Facebooku im nezostáva čas. Alebo niektoré neziskovky potrebujú pomôcť a poradiť s grafikou. Takúto dobrovoľnícku ponuku zverejnili koncom februára napríklad Greenpeace. Koncom decembra sa hľadal dobrovoľník web developer aj pre enviromentálny projekt HorebPET, ktorí zbierajú PET vrchnáky z plastových fliaš.

Z domu sa dá robiť naozaj čokoľvek

Ak máte počítač, pripojenie na internet a ovládate Excel môžete pomáhať aj napríklad pri organizácii konferencie. Takéto dobrovoľníčenie ponúkal v marci Osmijanko. Dobrovoľník z domu spracováva emaily a prihlášky na konferenciu. Dobrovoľníctvo inkognito Autistické centrum Andreas v januári hľadalo dobrovoľníka, ktorý by pomohol ich klientovi nakupovať. Dobrovoľník mal dávať na neho pozor z diaľky a zasiahnuť iba vtedy, ak by niečo nebolo v poriadku.

Keď sa chce, dá sa všetko

Dobrovoľníctvo nie je len o pomoci iným. Je prínosom aj pre samotného dobrovoľníka, ktorí si zlepší svojej zručnosti v danej oblasti. Má tak zo seba dobrý pocit, čo sa odrazí aj na jeho sebavedomí či prehodnotení priorít v živote. A čo je najlepšie, pomáhať sa dá aj z pohodlia svojej obývačky. Ak sa chcete stať dobrovoľníkom, stačí sa zaregistrovať na našej stránke a pravidelne tak budete môcť sledovať aktuálne dobrovoľnícke ponuky v Bratislavskom kraji.

Ak sa Vám páči náš blog a chceli by ste nás podporiť v našej činnosti, stačí kliknúť TU.

Ak sa chcete dozvedieť viac o dobrovoľníctve, je tu pre Vás naša webová stránka.

Zdroj: Článok bol pôvodne uverejnený ako BLOG v sekcii Blog.sme.sk

späť na zoznam