Novinky

Moja EDS v Španielsku

Aj napriek trošku zdĺhavému štartu, sa v januári začala moja EDS v temperamentnom Španielsku. Keďže som si stáž hľadala hlavne podľa destinácie, brala som, čo prišlo. A prišla ponuka z Assossiació Alba v malom katalánskom mestečku - Tárrega.

Veľká organizácia s vyše 40 ročnou tradíciou a dlhodobými skúsenosťami s dobrovoľníkmi, mi dala naozaj veľa. Stretli sme sa tu pestrý mix dobrovoľníkov zo všetkých kútov Európy - Rakúska, Francúzska, Nemecka, Maďarska, či Chorvátska.  No čo bolo viac, spoznali sme tu naozaj úžasných ľudí z organizácie Alba. Tá sa venuje starostlivosti o hendikepovaných ľudí, od ich detstva, až po starobu. Snaží sa im spríjemniť všedné dni, zabaviť ich, naučiť ich čo najviac a v neposlednom rade, dať im prácu.

Okrem centra s voľnočasovými aktivitami, patrila pod organizáciu špeciálna škola, čistiareň, reštaurácia, továreň na oblátky, manufaktúra a záhradníctvo. Dávali tu úžasným a šikovným ľuďom prostredníctvom chránených dielní to, čo inde dostať nemohli - prácu.

My, ako dobrovoľníci, sme mali možnosť pomáhať im a dohliadať pri všetkých ich aktivitách. Do našej náplne práce počas všedných dní patrilo napríklad chodiť s nimi na plaváreň, cyklistika, tvoriť hand-made výrobky v kreatívnych dielňach, tráviť čas pri detských hrách, či pri obede. Okrem toho sme však mali možnosť sprevádzať ich pri početných výletoch, ako bola exkurzia do Nou Campu, či dovolenka na Costa Brave. Pri každej príležitosti boli nie len v organizácii, ale aj v celom meste časté trhy, opekačky a party. Spomeniem karneval, karaoke, ale aj poduškovú bitku v pyžamách na námestí.

Každá aktivita znamenala v prvom rade zábavu. So zlou náladou sa tu naozaj pracovať nedalo. Kopec úsmevov a objatí tu boli na dennom poriadku. Aj keď sme si vôbec nerozumeli. Napriek tomu, že väčšinu času všetci hovorili katalánsky, všetci mali snahu vysvetliť nám, čo treba robiť. A keď je snaha, všetko sa dá. Vďaka dobrovoľníckej stáži som mala možnosť spriateliť sa s veľa úžasnými ľuďmi, spoznať nové kraje a vyskúšať si množstvo zaujímavých aktivít, ku ktorým by som sa ináč asi nikdy nedostala. Je to jedinečná skúsenosť, ktorú určite treba vyskúšať.

Autorka článku/ Foto: Monika Ivanová/ EDS dobrovoľníčka v Španielsku

späť na zoznam