Novinky

Načo sú nám dobrovoľnícke centrá?!

Hľadáte nakopnutie do života, chceli by ste sa naučiť niečo nové alebo stretnúť zaujímavých ľudí? Neviete ako začať? Stačí navštíviť krajské dobrovoľnícke centrum a dobrovoľnícky servis máte na tanieri. Dobrovoľnícke centrum je servisná organizácia pre všetkých tých, ktorí by radi nezištne pomáhali iným cez dobrovoľnícku činnosť. Môžu ho navštíviť jednotlivci, ale aj organizácie. Pre jednotlivcov má na výber množstvo dobrovoľníckych ponúk a pre organizácie samotných dobrovoľníkov.

Kompletný servis

Dobrovoľnícke centrum je niečo také ako zákaznícky servis pre nakupujúcich. Ponúka služby v oblasti dobrovoľníctva so všetkým čo k tomu patrí. A najmä prepája jednotlivé organizácie s dobrovoľníkmi, ktorí im môžu pomôcť. Komunikuje s dobrovoľníkmi a odporúča ich do samotných organizácií. Informuje nových dobrovoľníkov o ich právach, povinnostiach, etických zásadách a pýta sa na ich očakávania. Navyše dobrovoľníkov podporuje a oceňuje za to, čo robia. Organizáciám zase centrá zabezpečujú rôzne školenia o tom ako sa majú k dobrovoľníkom správať. Vytvárajú pre nich dobrovoľnícke programy na mieru.

Každé dobrovoľnícke centrum je iné

Ale jednu vec majú spoločnú. Chcú čo najviac ľudí motivovať k dobrovoľníctvu, aby mohli šíriť dobro vo svojom kraji. Naše centrum napríklad organizuje každý mesiac Zoznamku s dobrovoľníctvom. Ľudia, ktorí prejavia záujem o dobrovoľníctvo, sa na nej dozvedia čo to vlastne dobrovoľníctvo je. Či vôbec majú naň dostatok času a na aký typ dobrovoľníctva sa hodia. Zároveň dostanú prehľad aktuálnych ponúk kde by mohli pomôcť. Chodíme na školy a rozprávame sa o dobrovoľníctve so študentami, realizujeme dobrovoľnícke programy a priamo nimi pomáhame deťom so sociálne slabších rodín, seniorom, ľuďom s postihnutím a pod. K dobrovoľníctvu motivujeme ľudí každý rok aj cez kampaň Týždeň dobrovoľníctva, kde môžu dobrovoľníci v danom týždni pomôcť organizáciám, ktoré to potrebujú. Organizujeme aj jednorázové dobrovoľnícke akcie v prospech ľudí či životného prostredia. Dobrovoľníkov hľadáme aj prostredníctvom nášho webu, kde je možné sa zaregistrovať a získať tak prístup k aktuálnym dobrovoľníckym ponukám. O dobrovoľníctve informujeme aj vo firmách a na ďalších miestach, kde sa nachádzajú ľudia, ktorí sa chcú do dobrovoľníctva zapojiť.

Dôveruj, ale preveruj

Každú organizáciu, ktorá by chcela pracovať s dobrovoľníkmi, si centrum najprv preverí. Musí vedieť, že má pre dobrovoľníkov pripravené dobré podmienky a nebude ich zneužívať. Overujú sa koordinátori dobrovoľníkov, právny a etický rámec organizácie. Ďalej ako robí nábor, výber, zaškolenie dobrovoľníkov, ako s nimi komunikuje a motivuje ich. V prípade potreby jej ponúkne niektoré zo školení zamerané na manažment dobrovoľníkov a dobrovoľníčok. O tom aké majú dobrovoľníci práva a povinnosti si môžete prečítať v jednom z našich prvých blogov s názvom Dobrovoľník nie je nevoľník.

Dobrovoľnícke centrá od západu až na východ

Je úplne jedno odkiaľ ste, dobrovoľnícke centrá sú vo všetkých krajoch. Stačí sa na ne nakontaktovať cez ich webstránky a už nič nebráni v tom, aby ste začali s dobrovoľníctvom. A nezúfajte ak dobrovoľnícka ponuka nepríde hneď. Niekedy to trvá aj niekoľko týždňov, kým sa objaví ponuka šitá na mieru a potom ten výsledok stojí za to:

P.S.: Nabudúce Vám na našom blogu prezradíme aké dobrovoľnícke ponuky si ľudia najčastejšie vyberajú a prečo.

Ak sa Vám páči náš blog a chceli by ste nás podporiť v našej činnosti, stačí kliknúť TU

Zdroj: Článok bol pôvodne uverejnený ako BLOG v sekcii Blog.sme.sk

Foto: internet

späť na zoznam