Novinky

Nadávať a sťažovať sa nestačí

dobrovolnictvo, bratislava, BDC, dobrovolnik, chcem pomoct

Ste znechutení z politiky, situácie vo svete či z Vašej práce? Máte pocit, že tento svet ide pomaly do záhuby a už sa s ním nedá nič robiť? Pre množstvo negatívnych informácií často rezignujeme na akúkoľvek zmenu.

Máme dobrú správu. Z tejto často na prvý pohľad bezvýchodiskovej situácie a depresie nás môže dostať dobrovoľníctvo. Hlad či terorizmus zo sveta asi tak rýchlo nevyplienime, no môžeme priniesť pozitívnu zmenu do nášho okolia. Stačí, keď začneme od seba a namiesto nadávania či sťažovania sa pri drinku radšej nezištne pomôžeme iným. Nielen, že budeme mať zo seba dobrý pocit, ostatným spríjemníme ich deň. Veľakrát totiž riešime celosvetové problémy - zvlášť na sociálnych sieťach. No týmto spôsobom k vyriešeniu problémov v skutočnosti neprispejeme. Namiesto toho sa stačí pozrieť okolo seba a zrazu zistíme ako veľa vecí dokážeme a môžeme ovplyvniť v našom bezprostrednom okolí.

                                    Treba len chcieť. A naozaj to funguje.

V našej databáze máme cca 5 tisíc dobrovoľníkov, ktorí to dokazujú každý deň. Rozhodli sa šíriť DOBRO v Bratislavskom kraji a svoj voľný čas venujú tým, ktorí to potrebujú. 

Ďalšou dobrou správou je to, že pri dobrovoľníctve neexistujú žiadne obmedzenia. Nerozhodujú pri ňom vek ani schopnosti. Keď sa raz rozhodneme pre dobrovoľnícku činnosť, dá to nášmu životu nový rozmer. Spoznáme svoje limity, stretneme sa s novými ľuďmi a získame nad svojím životom kontrolu. Naučíme sa nové veci a získame zručnosti, ktoré by sme inak nemali možnosť rozvinúť, keby sme sa nevenovali dobrovoľníctvu.

Pozitívom je, že dobrovoľníckych ponúk je neúrekom. Je na nás čo si vyberieme. Môžeme pomáhať chorým či hendikepovaným, starať sa o zvieratá v útulkoch či životné prostredie. Alebo môžeme poskytnúť svoje schopnosti a talent pre organizácie, ktoré nemajú nikoho na prácu s počítačmi či marketing.

                                                    Stačí sa len rozhodnúť.

 

Ak sa Vám páči naša práca a chceli by ste nás podporiť, stačí kliknúť tu.  Ak chcete začať s dobrovoľníctvom môžete tak urobiť napríklad tu.

Zdroj: Článok bol pôvodne uverejnený ako BLOG v sekcii Blog.sme.sk

späť na zoznam