Novinky

Pomáhajme tam, kde treba.

Venovanie času tým, ktorí to potrebujú. Také je krédo Slovákov, ktorí sa rozhodli pre dobrovoľníctvo. Najčastejšie pomáhajú deťom, seniorom a ľuďom so znevýhodnením. Záleží im aj na životnom prostredí.

Do dobrovoľníckych aktivít sa na Slovensku zapája stále viac a viac ľudí. Podľa posledného prieskumu je to až 27,5% z celkového počtu obyvateľov. A to je veľmi pekné číslo.

Sociálne služby

Takmer štvrtina dobrovoľníkov pôsobí v oblasti sociálnych služieb. Najčastejšie organizujú akcie, podujatia či kampane pre vybrané skupiny ľudí. Dobrovoľníci sa radi zapájajú do voľno- časových aktivít pre deti a mládež, seniorov alebo trávia čas a pomáhajú ľuďom s rôznou formou znevýhodnenia. Dôvodom prečo si dobrovoľníci vyberajú, že budú pomáhať v tejto oblasti je na jednej strane prirodzená túžba pomáhať druhým. Na druhej strane zase stoja organizácie, ktoré ich pomoc potrebujú a ktoré dobrovoľníkov na svoje aktivity hľadajú, napríklad aj prostredníctvom dobrovoľníckych centier. Aktuálne ponuky v Bratislavskom kraji si môžete pozrieť aj tu.

Naša Matka zem

Záujem dobrovoľníkov o životné prostredie výrazne ovplyvňuje možnosť aktívne sa zapojiť a pomáhať v tejto oblasti. K tomu v akom stave je naša príroda a životné prostredie okolo nás prispievajú aj enviro-kampane či advokačné aktivity rôznych organizácií na Slovensku. Dobrovoľníctvo v oblasti životného prostredia si vyberá viac ako 14,5% ľudí. Ide najmä o ochranu, obnovu či zachovanie životného prostredia, skrášľovanie okolia a aj starostlivosť o zvieratá.

Umenie a kultúra

Ďalšia veľká skupina dobrovoľníkov sa angažuje v oblasti umenia a kultúry. Prevažne ide o pomoc pri organizovaní a príprave kultúrnych podujatí, získavaní financií či propagácii akcií. V poslednom čase sa objavujú dobrovoľnícke ponuky aj priamo v kultúrnych inštitúciach ako sú múzeá, galérie či divadlá. V oblasti umenia a kultúry sa do dobrovoľníckych aktivít zapája až 12,3% dobrovoľníkov.

Pre dobrovoľníkov je zaujímavá aj oblasť športu, náboženské a cirkevné aktivity či pomoc pre mládežnícke organizácie.

Stačí si len vybrať

Pomáhať dobrovoľne a nezištne sa dá naozaj na mnohých miestach. Ak neviete kde začať, stačí sa obrátiť napriklad na Vaše lokálne dobrovoľnícke centrum. Ak ste z Bratislavského kraja, môžete navštíviť našu webovú stránku. Poradíme Vám na akú dobrovoľnícku činnosť by ste sa hodili, ale aj aké sú aktuálne ponuky. Nezáleží na tom v akej oblasti chcete dobrovoľníčiť, dôležité je, že ste sa rozhodli šíriť DOBRO spolu s nami.

Ak sa Vám páči náš blog a chceli by ste nás podporiť v našej činnosti, stačí kliknúť TU.

Zdroj: Článok bol pôvodne uverejnený ako BLOG v sekcii Blog.sme.sk

Foto: stocksnap.io/ Dobrovoľníctvo – keď pomoc baví a zábava pomáha 2011

späť na zoznam