Novinky

Slávnostné otvorenie Dúbravskej kaverny

Po troch rokoch prác sa to podarilo! Z vnútra dúbravskej kaverny č.3 členovia O.Z. Bunkre vynosili vyše 1200 fúrikov bridlicového kameňa, ktorý sa zrútil zo stropu. 

Kaverna je vojenským bunkrom z prvej svetovej vojny. Je iná ako bunker z druhej svetovej, pripomína skôr pivničku ako vojenský úkryt, ktorým v skutočnosti bola. Myšlienka na vybudovanie bojového opevnenia v okolí Bratislavy pochádza zo začiatku 20. storočia, kedy bol v roku 1890 zprevádzkovaný prvý pevný most v Bratislave cez Dunaj, most Františka Jozefa. Dúbravka ukrýva osem kaverien a Občianske združenie Bunkre sprístupnilo v roku 2014 už takzvanú kavernu číslo 2, čiže vojenský úkryt, ktorý rekonštruovalo od konca roku 2012.

Teraz Občianske združenie Bunkre v spolupráci s mestskou časťou Bratislava-Dúbravka sprístupňuje ďalšiu kavernu z prvej svetovej vojny v dúbravských lesoch. Na programe bude prehliadka kaverny s výkladom, priblíženie histórie, debata, prechádzka lesom, občerstvenie.

Stretnutie je dňa 9. septembra 2017 o 9:30 hod. pri požiarnej zbrojnici na Žatevnej.

Veľmi sa tešíme, že pri rekonštrukcii pomohli aj dobrovoľníci, ktorí sa našli prostredníctvom BDC :) Ak chcete pomáhať aj vy, registrujte sa na našom webe už dnes alebo sa ozvite priamo chalanom z Bunkrov!

Text a foto: s láskavým dovolením OZ Bunkre

 

 

späť na zoznam