Novinky

Výlet do Štrasburgu alebo ako my oslavujeme MDD

 Za to, že nám pomáhajú a robia tak svet lepším. Preto sme tento rok, spolu so skupinou 40 dobrovoľníkov, dobrovoľníčok a ich koordinátoriek a koordinátorov vyrazili na výlet do Štrasburgu.

Autobusom až na kraj sveta

Nočná cesta autobusom, sedenie po dvojiciach, pravidelné cikpauzy a raňajky na odpočívadle. To na žiadnom výlete nesmie chýbať. 

Štrasburg city, Štrasburg rules

Štrasburg je krásne mesto, plné tajomných zákutí, pamiatok a bohatej histórie. A bez akéhokoľvek pripojenia na wifi. Ale to zrejme vadilo len našej závislačke Gabike.Aby sme si o histórii mesta len nerozprávali ale ju aj videli, vyrazili sme s našou skupinkou do múzea histrórie Štrasburgu. Treba uznať, majú to tu pre turistov vymyslené veľmi atraktívne. Všade sa nachádzajú veľké nápisy: Dotýkať sa exponátov je povolené! Fakt. Ohmatať ste si mohli staré mince, taniere aj zbrane. Špeciálnym kladivom sme skúsili, ako správne udierať do kostolného zvona. A vyskúšali sme aj niekoľko častí stredovekého odevu. Prilby rôznych tvarov a veľkostí, klobúky, načochrané goliere a korzet! Úprimne, ten korzet bol vrcholne nepohodlný. Chcelo to dve ďalšie pomocníčky, aby sa ho podarilo zašnurovať. Ale natesno, tak ako sa reálne nosil, sa nám fakt nedalo.

V Štrasburgu je vianočné obdobie už v plnom prúde. Dôkazom je neskutočne bohatá výzdoba. Plyšové medvede všetkých veľkostí sú základ. A potom aj veľa zelených vetvičiek, anjelov, zlatých mašlí a skoro žiadne vianočné gule.

Obed. Tak to bola celkom misia. Francúzi zásadne obedujú minimálne dve hodiny. Tak sme sa rozhodli postupovať rovnakým spôsobom. Vyskúšali sme špeciálny šalátik s kozím syrom, tekvicovú polievku na ich spôsob a niekoľko druhov ´flámov´, tradičného jedla tejto oblasti. 

Plánovaná ranná návšteva Notre Damu nám kvôli prítomnosti pápeža v meste nevyšla úplne podľa očakávaní. O to lepšie však bolo vrátiť sa sem po zotmení. Vtedy bola bazilika nádherne nasvietená. A v kombinácií s množstvom vianočných svetielok okolo a neporovnateľne menším počtom turistov poskytla presne to, čo sme chceli. Možnosť poriadne si ju prehliadnuť bez tlačenia. A odfotiť bez toho, aby sa v zábere nachádzalo ďalších 20 ľudí.

Návšteva Europarlamentu

Európsky parlament v Štrasburgu je fakt pôsobivý. Trochu bludisko a po 10 minútach sme už netušili, odkiaľ sme prišli ale v tom momente to nikomu z nás ešte neprišlo dôležité. Jedným z dôvodov, prečo sme ho navštívili práve tento deň, bola účasť na seminári a odovzdávaní Sacharovovej ceny za slobodu myslenia. To nominujú tých, čo dlhodobo bojujú za ľudské práva. Nominovaní prišli iba traja: Denis Mukwege, lekár z Konga; zásktupkyňa hnutia EuroMaidan, proeurópskeho ukrajinského hnutia a Leyla Yunus, ochrankyňa ľudských práv z Azerbajdžanu.

Denis Mukwege zachraňuje v Kongu ženy a deti. Také, čo sa stali obeťami skupinového znásilňovania. Vo svojej nemocnici v Kongu lieči nielen fyzické rany ale aj tie psychické. Práve on vyhral. Hnutie z Ukrajiny na nás osobne až taký dojem neurobilo. A bojovníčka za ľudské práva z Azerbajdžanu osobne prísť nemohla. Lebo je vo väzení a čaká na rozsudok. S evidentnou nevôľou však prišla jej dcéra. A rozpovedala mamin príbeh. Ako už roky bojuje za ľudské práva. Aký je režim v Azerbajdžane. Ako jej mamu jedného dňa hodili na ulici do auta, obvinili z 8 trestných činov a zavreli. A potom aj otca. A že celá medializácia prípadu len škodí a situáciu zhoršuje. Čo vám povieme. Silné príbehy silných ľudí.

Deň plný stretnutí a prednášok sme ukončili debatou s europoslankyňou Janou Žitňanskou. Rozprávali sme sa o jej práci. Čomu sa tak najviac venuje a kde sa cíti užitočná. Prečo je taká aktívna a aj napriek množstvu práce v Štrasburgu, nechce tak úplne odísť od vecí, ktoré rieši na Slovensku. Skvelá žena.Ďakujeme účastníkom zájazdu, boli ste skvelí.

Foto: Carolin Tolkemit/ BDC

späť na zoznam