O nás

Bratislavské dobrovoľnícke centrum (BDC) je občianske združenie založené 28.novembra 2012. Oficiálne sme otvorení od piatku, 13.septembra 2013. Od svojho vzniku zapájame obyvateľov Bratislavy a Bratislavského kraja do aktivít v prospech mesta a ľudí, ktorí to potrebujú a učíme organizácie, ako s dobrovoľníkmi pracovať. 

Prepájame organizácie a dobrovoľníkov, komunikujeme s dobrovoľníkmi a organizáciami, vzdelávame a informujeme ich, oceňujeme a podporujeme dobrovoľníkov a ich koordinátorov, vytvárame nové dobrovoľnícke programy, spolupracujeme s firmami a so školami. Posúvame dobrovoľníctve v Bratislave a v Bratislavskom kraji stále o kúsok vyššie.

Sme členom Platformy dobrovoľníckych centier a organizácii

Náš tím

Gabriela Podmaková

Výkonná riaditeľka, PR a projektová manažérka

Gabika má v BDC na starosti komunikáciu, PR, koordináciu projektov Som tu pre teba v krízových centrách v Petržalke, Týždeň dobrovoľníctva, dobrovoľnícky kvíz a spoluprácu s ďalšími dobrovoľníckymi centrami. Zodpovedá aj za administratívu centra a správu webu. Vyštudovala etnológiu a mimoeurópske štúdie na FF UCM v Trnave a UNY v Indonézii. Dobrovoľníctvu sa venuje už od základnej školy, pričom zažila ako to s dobrovoľníkmi môže ale aj nemusí fungovať. Pracovala na veľvyslanectve Indonézskej republiky v Bratislave, Úrade pre Slovákov žijúcich v zahraničí a v Škole komunikácie a médií. Externe spolupracuje s mimovládnou organizáciou PDCS a s Platformou dobrovoľníckych centier a organizácií.

Lucia Johanesová

Koordinátorka dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, projektová koordinátorka

Lucia je v BDC zodpovedná za koordináciu dobrovoľníkov v rámci programu Rýchla rota a Európska dobrovoľnícka služba, komunikáciu so záujemcami o dobrovoľníctvo a organizáciu dobrovoľníckych aktivít pre firmy a školy. Môžete sa s ňou stretnúť aj na Zoznamke s dobrovoľníctvom. Vyštudovala Verejnú správu a regionálny rozvoj na EUBA. S dobrovoľníctvom začala v rôznych formách už počas štúdia a následne pokračovala popri zamestnaní ako dobrovoľníčka pre Detský čin roka. Po pracovných skúsenostiach v poisťovni, projektovej firme a korporácií sa rozhodla prejsť do sveta dobrovoľníkov a neziskového sektora, ktorý jej prirástol srdcu, a zakotvila v BDC. Okrem dobrovoľníctva rada svoj čas venuje pečeniu, tancu, cestovaniu a fotografii.

Soňa Tatić

Projektová koordinátorka

Soňa je v BDC styčná osoba pre organizácie. Aktivuje novo registrované organizácie a konzultuje ich dobrovoľnícke ponuky. Okrem toho má na starosti vzdelávacie aktivity centra a projekty Som tu pre teba v NSS Fortunáčik, DOBROkarta a Srdce na dlani. Vyštudovala sociológiu na FF UK v Bratislave. S dobrovoľníctvom začala v Národnom dobrovoľníckom centre C.A.R.D.O, kde neskôr pôsobila ako projektová asistentka. Následne pracovala ako projektová manažérka v Platforme dobrovoľníckych centier a organizácií a v BDC, kam sa v roku 2016 po dvoch materských dovolenkách vrátila. Okrem dobrovoľníctva sa 13 rokov profesionálne venuje tancu.

Alžbeta Frimmerová

Konzultantka, trénerka a zakladateľka BDC

Betka vyštudovala sociológiu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Formálnou dobrovoľníčkou sa stala v DS Vŕba v roku 2000, kde navštevovala pacientov Onkologického Ústavu sv. Alžbety v Bratislave. Neskôr začala dobrovoľníkov manažovať, venovať sa vzdelávaniu manažérov dobrovoľníkov, pracovať na rozvoji dobrovoľníctva v mimovládnych a verejných organizáciách a na kampaniach v prospech dobrovoľníctva na Slovensku. Iniciovala a pracovala na Zákone o dobrovoľníctve. Školí a publikuje v oblasti vzdelávania manažérov dobrovoľníkov a trendov o dobrovoľníctve. BDC založila spolu s kolegyňami z PDCO. Je zároveň členkou Správnej rady Európskeho dobrovoľníckeho centra. Aktuálne je na materskej dovolenke.

Luka Paul Vethake

EDS dobrovoľník

Luka je čerstvý absolvent strednej školy z Nemecka, ktorý strávi v BDC 10 mesiacov ako dobrovoľník Európskej dobrovoľníckej služby. Pre EDS sa rozhodol, aby sa dozvedel viac o cudzích kultúrach, stretol nových zaujímavých ľudí a spoznal svoje silné a slabé stránky. Jeho úlohou bude prepájať organizácie a dobrovoľníkov a tiež motivovať ľudí k dobrovoľníctvu. Baví ho hudba, šport a varenie. Pre viac info pozýva všetkých prečítať si jeho blog, ktorý nájdete na tejto stránke.

Zuzana Majerčíková

Starostlivosť o darcov, blogerka

Zuzka vyštudovala masmediálnu komunikáciu v Trnave. Už popri škole pracovala v žilinských regionálnych médiách a po príchode do Bratislavy pôsobila vo verejnoprávnom rozhlase. Aktuálne pracuje ako redaktorka a moderátorka správ v komerčnom rádiu. Svoj voľný čas sa rozhodla využiť zmysluplne a tak nám v BDC začala pomáhať ako dobrovoľníčka, pričom sa venuje starostlivosti o darcov, spravovaniu darcovskej stránky, propagácii a písaniu blogu o dobrovoľníctve. 

Zuza Budinská- fotografka
Hana Hudák, Milica Schuster, Katka Kolenčíková – grafička
Mária Horská – mentorka EDS dobrovoľníka
Ľubomíra Tomášová- administratíva, preklady do AJ
Nikola Šofránková, Nina Galanská, Silvia Filkornová, Silvia Volnerová, Veronika Ebringerová, Andrea Jurovčíková, Miroslava Barienčíková, Tereza Hlinová, Alena Štefanovičová, Zdenka Nováková, Alena Dobrotková, Roman Kovačovič, Zuzana Bohušová- dobrovoľníci a dobrovoľníčky  v programe Som tu pre teba

Všetkým dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam zo srdca ďakujeme!