Som tu pre teba

dobrovolnictvo, bratislava, BDC, doucovanie

Dobrovoľnícky program ´Som tu pre teba´ je zameraný na doučovanie detí a trávenie času s deťmi so sociálne slabších rodín - konkrétne detí vo vybraných krízových  a nízkoprahových centrách v Bratislave. Program prebieha individuálne, to znamená, že jeden dobrovoľník/čka sa venuje jednému dieťaťu- tomu istému počas celého programu.

Ako prebieha dobrovoľnícky program

Vyškolení dobrovoľníci a dobrovoľníčky sa s konkrétnym dieťaťom stretávajú raz týždenne na 2-3 hodiny priamo v priestoroch krízového alebo nízkoprahového centra. Pomáhajú mu s prípravou do školy, písaním domácich úloh, opakujú s ním prebrané učivo alebo s dieťaťom trávia čas hraním sa hier a rozprávaním o tom, čo za posledný týždeň zažilo. Medzi dieťaťom a dobrovoľníkom/čkou sa vytvára vzťah, ktorý je pre dieťa veľmi prospešný - zažíva pocit akceptácie, získava prostredníctvom osoby dobrovoľníka/čky pozitívny vzor, pomáha sociálnemu začleneniu sa dieťaťa. 

Rola dobrovoľníka alebo dobrovoľíčky v programe je podporná a v žiadnom prípade nie je náhradou rodičovskej roly. Aktivita dobrovoľníka alebo dobrovoľníčky čky je obmedzená na minimálne 1 školský rok.

Podmienky zapojenia sa do programu

Do aktivít dobrovoľníckeho programu ´Som tu pre teba´ sa môžu zapojiť jednotlivci vo veku 18 - 30 rokov a jednotlivci v seniorskom veku (nad 50 rokov). Program je v prípade záujmu otvorený aj pre iné vekové kategórie dobrovoľníkov a dobrovoľníčok. 

Podmienkou pre účasť v programe je úvodné stretnutie so záujemcami/kyňami o dobrovoľníctvo, vyplnenie základných kontaktných dotazníkov a osobný pohovor, ako aj následné úvodné zaškolenie dobrovoľníkov a dobrovoľníčok a pravidelné supervízie, intervízie a školenia, ktoré sa konajú raz za mesiac. 

Základné požiadavky na dobrovoľníkov a dobrovoľníčky sú vek nad 18 rokov, trpezlivosť, zodpovednosť voči programu a záväzkom z neho vyplývajúcim, záujem o prácu so znevýhodnenými deťmi, ochota a možnosť venovať 1 až 3 hodiny času týždenne.

Chcem sa zapojiť do programu

Ak máš chuť a záujem zapojiť sa do programu, ozvi sa nám na info@dobrovolnictvoba.sk 

 

Partneri programu: Hlavné mesto SR Bratislava, rodina Kušíková, MŠVVaŠ v SR, Nadácia pre deti Slovenska.