Európske zbory solidarity

dobrovolnictvo, bratislava, bdc, chcem pomoct, dobrovolnictvoba, dobrovolnictvo v zahranici

Európske zbory solidarity

Európske zbory solidarity (EZS) podporujú medzinárodnú dobrovoľnícku aktivitu mladých ľudí a rozvoj solidarity a tolerancie medzi nimi v rámci Európy a ďalších krajín sveta. Vytvára možnosť pre mladých ľudí vycestovať do zahraničia a získať skúsenosť cez realizácii projektu EZS. EZS podporuje vzdelávanie prostredníctvom práce, vytvára príležitosti na neformálne a neoficiálne učenie a nové možnosti získať zručnosti a rozvíjať schopnosti mladých ľudí. Cieľom je podporiť osobnostný, vzdelanostný a profesionálny rozvoj dobrovoľníkov.

Čo môžno robiť v rámci EZS?

Počas dobrovoľníctva v zahraničí je na výber množstvo rôznorodých dobrovoľníckych činností podobne ako je to aj u nás na Slovensku. Môžete pracovať s deťmi, seniormi či s ľuďmi s postihnutím. Alebo pomáhate pri ochrane životného prostredia, pôsobíte v kultúre či športe vo vybranej krajine.

Na ako dlho je možné vycestovať?

EZS ponúka krátkodobé a dlhodobé cesty, pre jednotlivca aj skupinu. Krátkodobé cesty trvajú zvyčajne od dvoch týždňov do dvoch mesiacov. Sú určené pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť opustiť rodisko na dlhšie. Dlhodobé cesty trvajú od dvoch mesiacov až do jedného roka.

Čo ma bude stáť EZS?

Eur'pske zbory solidarity financuje Európska komisia prostredníctvom grantového programu Erasmus +. To znamená, že dobrovoľník neplatí žiadne poplatky. Cestovné, poistenie, stravu, ubytovanie a vreckové má hradené.

Ako sa dá do EZS zapojiť?

Každý kto chce dobrovoľničiť v zahraničí musí mať tzv. vysielajúcu a hostiteľskú organizáciu. Vysielajúca organizácia je z krajiny jeho pôvodu, teda zo Slovenska. Môže ňou byť napríklad naše dobrovoľnícke centrum. Hostiteľská organizácia sa nachádza v štáte, do ktorého chce dobrovoľník vycestovať. Ich zoznam nájdete aj tu. Keďže výber dobrovoľníckych ponúk je veľmi široký, celý proces hľadania, nájdenia ponuky a schválenia projektu EZS môže trvať dlhšie (môže to byť jeden mesiac ale niekedy čakáte aj pol roka). Preto si musíte vopred dobre premyslieť kam a kedy by ste chceli ísť a čo tam chcete robiť. Keď už si nájdete hostiteľskú organizáciu v želanej krajine, je potrebné mať kvalitný životopis a motivačný list, ktorý im pošlete. Ak s tým potrebujete poradiť, stačí nám napísať na ahoj(zavinac)dobrovolnictvoba.sk a dohodneme si stretnutie.

Dá sa na projekt vycestovať okamžite?

Nikdy sa nedá vycestovať cez EZS len tak z ničoho nič, vždy je potrebné, aby najprv vysielajúca alebo hosťujúca organizácia vypracovali projekt, na ktorý sa prihlásite.Ak nechcete čakať, môžete sa prihlásiť na už vytvorený projekt. Zoznam projektov, na ktoré aktuálne hľadáme dobrovoľníkov nájdete po registrácii na našej webovej stránke. V každom prípade vás ešte vycestovaním čaká výberové konanie, telefonický alebo osobný pohovor a zaškolenie. 

O skúsenostiach zahraničných dobrovoľníkov na Slovensku alebo tých slovenských v zahraničí si môžete prečítať na našom blogu. 

Bratislavské dobrovoľnícke centrum funguje ako hosťujúca, koordinujúca aj vysielajúca organizácia. To znamená, že nás môžu osloviť nielen dobrovoľníci, ktorí chcú vycestovať na EDS do zahraničia ale aj organizácie z Bratislavského kraja, ktoré na svoje projekty potrebujú aj EDS dobrovoľníkov. 

Ak potrebujete poradiť s čímkoľvek v súvislosti s projektami EZS, stačí nám napísať na ahoj(zavinac)dobrovolnictvoba.sk a dohodneme si stretnutie.

EVS Diary je blog dobrovoľníkov a dobrovoľníčok Bratislavského dobrovoľníckeho centra, ktorí k nám prišli prostredníctvom Európskej dobrovoľníckej služby. Svoje skúsenosti, zážitky a prácu popisujú v tomto blogu.

Partneri

Dobrovoľnícky program Európske zbory solidarity je financovný z finančných prostriedkov Európskej Únie v rámci programu Erazmus +

Partneri