Novinky

Zelené dni 2021: aktivity na júl

Odstraňovanie náletov na kozincovej lúčke od inváznych drevín - zlatobyle a hviezdnika 

Hrabiny sú chránený areál v oblasti Bratislava. Nachádzajú sa v okrese Bratislava V v Bratislavskom kraji. Územie bolo vyhlásené v roku 2002 na rozlohe 7,0500 ha. Ochranné pásmo nebolo stanovené.

Predmetom ochrany je ochrana lokality výskytu najväčšej známej populácie kriticky ohrozeného a vzácneho rastlinného druhu kozinca drsného (Astragalus asper Wulfen ex. Jacq.), ako jedinej na Slovensku a prírodne hodnotného územia lužného lesa v dotyku so silne urbanizovaným prostredím.

V rámci programu Štátnej ochrany prírody o starostlivosť a záchranu vybraných ohrozených druhov sa v mesiaci júl uskutoční odstraňovanie náletov v lokalite tohto vzácneho rastlinného druhu od invazívnych drevín zlatobyle a hviezdnika (Solidago, Stenactis annua) v CHA Hrabiny.

Termín: 15.júl 2021
Lokalita: Chránený areál Hrabiny

REGISTRÁCIA TU

 

Zelené práce vo vinici

Zachraňujeme zanedbané vinohrady a čistíme ich okolie vo Vajnorskej doline vo vinici Široké a okolie. Tým, že tri roky sa nediali žiadne práce okolo týchto vinohradov, je potrebné urobiť zelené práce a ostrihať trojročné výrastky. Súčasne je potrebné upraviť aj ich okolie a hlavne vyčistiť kríky, potok a iné zákutia, kam ľudia nanosili kopu odpadu, s ktorým si samotná príroda neporadí a ktorý do prírody nepatrí.

Je to o kolektíve, pobytu na čerstvom vzduchu s opekačkou, spoznania agrotechnických prác ohľadom vinohradov a aj niektorých kultúrnych zvykov, ktoré si dedíme v rámci Vajnor, ktoré pôsobia ako dedina v meste.

Vajnorský vinohradnícky spolok si pre Vás v mesiaci júl pripravili ďalšiu dobrovoľnícku aktivitu strihania kríkov, vínnej révy, čistenia od odpadkov v okolí komunitného vinohradu.

Termín: 24.7.2021, v čase 8:00-11:00
Lokalita: Vinica Široké sa nachádza približne 1 km smerom k Malým Karpatom nad priemyselnou zónou BEZ Transformatory v Rači - Vajnory vo Vajnorských vinohradoch. Priamo k vinici vedie asfaltová cesta, pre tých, čo sa sem chcú dopraviť nejakým kolesovým dopravným prostriedkom.


     REGISTRÁCIA TU

späť na zoznam